Úvod / Aktuality / Pro rodiče / Osvětim a Krakow očima žáků ZŠ

Osvětim a Krakow očima žáků ZŠ

Dne 6.6.2023 jsme se vydali do Polska. Navštívili jsme koncentrační tábor Auschwitz, kde jsme se dozvěděli mnoho zajímavostí. Poté jsme se šli podívat do plynové komory, kde nám vysvětlili, jak celý proces probíhal. Také jsme byli u pecí, kde spalovali už mrtvé lidi z plynových komor. Z hlavního tábora jsme přejeli do Březinky, kde nás na první pohled upoutala příjezdová trať, jíž se přijíždělo do tábora. Dozvěděli jsme se o postupu selekce a o hrozných podmínkách, ve kterých byli lidé nucení žít.

Po smutném dopoledni jsme se vydali směr Krakow, kde na nás čekala procházka historickým centrem s podrobným výkladem od našeho průvodce – pana Pavla Kočího, který pravidelně tuto exkurzi pro naši školu zajišťuje. Prošli jsme kolem Visly, Dračí jámy, v níž drak právě chrlil oheň až na hrad Wawel. Po výkladu u sochy Jana Pavla II. Jsme přes Jagellonskou univerzitu došli až na nejdůležitější náměstí. Na Rynku glownem se nachází památka seznamu UNESCO – Sukiennice – historická tržnice. Na náměstí jsme mohli hodinu zkoumat americké fastfoody v Polsku a zakoupit nějaké suvenýry a typické polské sladkosti.

Na cestě zpět nesmělo chybět naše zpívání, ke kterému se přidali skoro všichni, a řekněme si popravdě, kdo by se nechtěl zazpívat „Voda, čo ma drží nad vodou“.

                                                              Laura Havlíčková, Terezie Klusová -9.B