Úvod / Aktuality / Pro rodiče / Do hanáckých Athén na úřad práce

Do hanáckých Athén na úřad práce

Stalo se již tradicí, že žáci devátých ročníků jezdí koncem října do Kroměříže na „pracák“. Cílem cesty naštěstí není jejich evidence na tomto úřadu, ale přednáška o možnostech dalšího studia na středních školách a výhled do pracovního trhu v době, kdy budou končit své studium na střední, popřípadě vysoké škole. Během asi dvouhodinové prezentace mají žáci možnost seznámit se s podmínkami přijetí na střední školy, zjistit si o které školy je dlouhodobě největší zájem a také to, že někdy je vhodné vydat se za svým studijním snem třeba lehkou oklikou. Žáci si také mohou vyplnit krátký dotazník, na jehož základě získají představu o tom, na které povolání by se nejvíc hodili a který typ školy je třeba pro jejich vysněnou profesi studovat. Pokud náhodou dotazník nenajde žádnou profesi/školu do budoucna, nabízí úřad práce také individuální konzultace žáků s rodiči – stačí si jen domluvit termín. Nedílnou součástí povídání o studijní a pracovní budoucnosti jsou i odkazy na užitečné „webovky“, které pomůžou, poradí a představí jednotlivé školy, profese a povolání v České republice. Ti, kdo dávali pozor, vědí, jak se přihlásit na „střední“ a co dělat v případě odvolání. Všichni dostali dobré tipy na školy, o které je zájem jak z řad oborů maturitních, tak učebních. Teď už je jen potřeba dobře vybrat a taky pro přijetí na vysněnou střední školu něco udělat. Není nic překvapivého na tom, že bez učení a znalostí to nepůjde nikdy a stále platí známé české úsloví, že bez práce nejsou koláče.

 

Radek Podhorný