Úvod / Aktuality / Budujeme školní zahradu

Budujeme školní zahradu

Školní zahrada na ulici Komenského se po zimě probouzí do krásy. Jako první pozdravy jara na nás vykoukly v trávě krokusy. Děvčata ze šestky potěšilo, že se „jejich“ kytky ukázaly v mnoha barvách. Dvůr a okolí školy zdobí květinové záhony. Těší nás nejen jarní cibuloviny, jako hyacinty, narcisy a tulipány, ale také nastupující lilie a třapatkovky. Před létem nás překvapí svou mohutností květy pivoňky a jemností krásnoočka přeslenitá. Léto ozdobí krásenka, měsíček, cínie a řada dalších květin. Levandule obsypaná včelami a čmeláky je zážitkem sama o sobě. A ta nádherná vůně! Pro méně zkušené zahradníky jsme vybavili jednotlivé skupiny květin popisnými cedulkami.

 

U jídelny se nachází záhon na zeleninu, který je vylepšený kompostem z chropyňské kompostárny. Děkujeme panu Kondlerovi i vedení města za pomoc.

 

Žáci si v malém měřítku zkusili vypěstovat brambory, česnek, cibuli, hrášek i rajčata. Na několika místech máme založený i náš kompost. Na ten si ale ještě musíme počkat. Naši zahradu jsme osadili i malinami, ostružinami, rybízem a zkoušíme také fíkovník.

 

V loňském roce vyrobil Jirka Svoboda krmítko pro ptáky a další kluci budku. Úkryt už mohou najít i netopýři. Jejich dřevěný domek zajistila rodina Šamánkových. Moc děkujeme.

Na podzim pomohli s rytím pozemku osmáci. Ukázalo se, že se práce opravdu nebojí a že ta jim jde pěkně od ruky. Jsou šikovní.

Kluci z devátého ročníku se nyní pustili do výroby hmyzích hotelů a čmelínů. Snad stihnou vyrobit i ježkovník. Využívají nově vybudovaných dílen.

Za odměnu nabídl prostor setkání s drvodělkou, kudlankou, ale dokonce i se vzácným otakárkem. Doufáme, že pestré prostředí bude příjemným místem nejen pro živočichy, ale i pro naše zvídavé žáky.

Mgr. Jiřina Dolníčková